افتتاح محل کار در ترکیه به چه صورت است ؟

ثبت شرکت در ترکیه

بودجه ترکیه تقریبا از درآمد مالیات تشکیل میشود،پس وقتی محل کاری را باز میکنید باید میزان مالیات را تقریبا ۲۰ ال ۴۰درصد کل درآمد شما را بالغ میشود،همیشه در یاد داشته باشید و نکته مهم اینکه هیچوقت به فرار از مالیات فکر نکید مگر اینکه شما از ترکیه فرار کنید.

افتتاح محل کار در ترکیه

۱-آیا احتیاج به ثبت شرکت مهم است؟برای انجام‌هر کار و کاسبی در ترکیه الزاما احتیاج به ثبت شرکت نیست ولی اگر چالیشما ایزنی ندارید باید شرکت باز کنید.

۲-با گرفتن هویت مالیاتی به اسم خودتان نیز میتوانید محل کار باز کنید.

۳-از یاد نبرید باز کردن شرکت خیلی آسان و کم هزینه است تقریبا ۵ الی ۶ هزار لیر (با مخارج مترجم و نوتر و مالیات و دستمزد)است و در عرض ۲ روز انجام میشود،ولی مهم تر از آن بستن شرکت است،حد اقل یک سال طول میکشد و در طی این یک سال علی رغم بسته بودن محل کارتان باید کارمزد ماهیانه حسابدار و و مالیات ها را مرتب پرداخت کنید

۴-اگر به اسم‌خودتان باز کنید یک روزه میتوانید ببندید

۵-کارمزد حسابداری در شرکت تقریبا ۴ برابر است

۶-مهم ترین نکته ای که باید توجه شود،شما با باز کردن شرکت موارد تجاری بسیاری را میتوانید در آن بگنجانید مثل صرافی، توریسم،آموزش و مشاوره.ولی برای هر یک از این موضوعات مجوز آن شغل را داشته باشید و در اتاق اصناف و بازرگان شناخته شوید.مثلا یرای صرافی حدود ۲ میلیون لیر سرمایه به صورت ضمانت پیش دولت بماند و یا برای املاک باید دوره آموزشی آن را گذرانده و در اتاق اصناف و همچنین اتاق املاک ثبت شوید و یا برای آموزش درسی باید از وزارت آموزش و پرورش اجازه نامه دریافت کنید تقریبا یکسال طول میکشد و شرایط بسیار سخت و خاص خود را دارد .

۷-آیا شخصی خارجی برای هر کاری میتواند مجوز بگیرد؟خیر فقط به شغل های محدودی اجازه میدهند مانند گرفتن فرانچایز رستوران و یا کافه.در بیشتر موارد شرط تابعیت ترک واجب است

۸-ممکن است بپرسید شرکت های زیادی توسط ایرانیها باز شده و کار هم میکنند و مجوز هم ندارند،معمولا این شرکت ها بالاخره بعلت نداشتن مجوز بسته میشود که هنگام بستن قرض مالیاتی هم دارند چون معمولا بازرسی کلی و تصمیم نهایی ادارات ترکیه یک سال طول میکشد،مگر اینکه این شرکت ها بتوانند مجوزهای لازم را بگیرند البته باز هم‌از مالیات فراری ندارند و باید پرداخت کنند،از یاد نبرید ۹۰درصد در ترکیه فقط ثبت  شرکت دارند ولی هیچکدام مجوز ندارند و کمتر شرکتی هست که بیش از دو سال باز بوده و مجوز نگرفته باشد . اینها معمولا یا تابعیت ترک دارند یا با یک ترک شریک هستند .

۹-شراکت با ترک ها:شریک بودن با ترک به لحاظ سهولت در گرفتن مجوزها دست شما را باز میگذارد ولی از یاد نبرید ترکها به شما به عنوان یک خارجی نگاه میکنند در مملکت آنها میخواهید هم تراز او از شرکت سهم‌ببرید برای همین است که باید امتیازاتی به طرف ترک بدهید که این هم درآمد شما را پایین خواهد آورد و ثانیا اگر اختلافی هم بین شما بوجود بیاید محاکم ترکیه بیشتر جانب شریک ترک را خواهند گرفت.

۱۰-با قبول این نکات محل کاری را باز کردید حالا انتظارات شما چیست؟ صاحب مغازه شما و دولت ترکیه را باید شریک خود محسوب کنید یعنی هرچه دخل شما باشد فقط ۲۰ درصد آن سود خالص شما خواهد بود.اگر کسی در غیر این ادعایی داشته باشد مطمئن باشید یا نا آگاه است یا مغرض میباشد.

2 دیدگاه در “افتتاح محل کار در ترکیه به چه صورت است ؟

    • admin گفته:

      سلام . شما میتوانید با ثبت شرکت به صورت محدود یا شخصی برای افتتاح محل کار خود اقدام کنید . برای دریافت مشاوره میتونید از خدمات اعضای انجمن حمایت فرهنگی ایرانیان استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *