برای تمامی افرادی که مهاجرت کرده اند یا قصد مهاجرت دارند یا درخواست اقامت ترکیه را دارند .

در ابتدا سوالاتی در ذهن مطرح میشوند سوالاتی که داشتن جواب مناسب برای آنها مهاجرت را بسیار آسان تر و با برنامه تر خواهد کرد .

در صورتی که جواب های سوالات خود در مورد مهاجرت به ترکیه را در نمونه سوالات زیر پیدا نکردید میتوانید به صورت کامنت در زیر نوشته گذاشته تا ادمین های سایت راهنمایی لازم را خدمت شما ارائه دهند همچنین میتوانید با استفاده از صفحه درباره ما راه های ارتباطی دیگر را با انجمن حمایت فرهنگی ایرانیان ترکیه پیدا کنید .

از کجا میتوانم اطلاعات آدرس و شماره تلفن های مدیریت ادارات مهاجرت استان ها را بدست بیاورم ؟

اطلاعات آدرس و شماره تلفن های مدیریت ادارات مهاجرت استان های 81 استان در وب سایت رسمی مدیریت کل اداره مهاجرت به آدرس www.goc.gov.tr در بخش ارتباطات تحت عنوان A1:N171 واقع شده است .

آیا فردی که با یک شهروند ترک ازدواج میکند ، در صورت نقض شدن اجازه اقامت میتواند برای اجازه اقامت اقدام کند ؟

تبعه خارجی که با یک شهروند جمهوری ترکیه ازدواج کرده است ، در صورت نقض ویزا و نقض مجوز اقامت نامحدود تا 90 روز ، در صورت امکان خروج و اگر این امکان پذیر نباشد ، باید به امور مهاجرت استان مربوطه هدایت شود .

من به مدت دو سال در یک دانشگاه تحصیل کرده ام و سپس من در دانشگاه دیگری پذیرفته شده ام روشی که باید دنبال کنم چیست ؟

در صورت تغییر دانشکده یا واحد در موسسه آموزشی مشابه و تغییر موسسه آموزشی در همان استان ، در صورت عدم توقف دانشجویی و در این مدت به شرط اطلاع رسانی در مجوز اقامت فعلی باقی می ماند . این اتباع خارجی باید در مدت 20 روز کاری به مدیریت اداره مهاجرت ، تغییر واحد / دانشگاه / دانشکده خود را اطلاع دهد . اگر اجازه اقامت کوتاه تر از دوره تحصیلی باشد ، از تاریخ اتمام اجازه اقامت تا مدت زمان تحصیل تمدید میشود . در صورت ادامه تحصیل در یک استان دیگر ، مجوز اقامت فعلی از طرف والی استانی که به تحصیل ادامه میدهد قطع شده و مجوز اقامت برای دوره تحصیلی جدید صادر میشود .

در مرحله ارزیابی 90 روزه آیا امکان دارد که از کشور خارج شوم ؟

در روز ملاقات تعیین شده برای ارزیابی اتباع خارجی که برای اولین بار درخواست مجوز اقامت میکنند ، از طرف مدیریت اداره مهاجرت استان برگه مراجعت مجوز اقامت صادر میشود . در درخواست های تمدید ، برگه مراجعت توسط سیستم به طور خودکار صادر میشود . این برگه باید توسط مدیریت اداره مهاجرت استانی تایید شود ، نمونه های تایید شده از این برگه درخواست و رسید هزینه ها برای افراد حق چندین خروج و ورود ، به مدت 15 روز با شرط بازگشت را فراهم میکند .

جهت دریافت مجوز اقامت خانوادگی درخواست خواهم داد ، آیا عدم سوء سابقه برای تمام افراد خانواده مورد نیاز است ؟

در ثبت نام برای اقامت خانوادگی برگه عدم سوء سابقه کیفری از حمایت کننده خواسته میشود ، اداره همواره حق درخواست مدارک تکمیلی را دارا می باشد .

مهر آپوستیل چیست ؟

مهر آپوستیل سیستم تاییده برگه می باشد که با تایید اعتبار یک برگه ، امکان استفاده از آن را به شکل قانونی در کشور دیگر فراهم میکند .

مهر آپوستیل را از کجا میتوانم تهیه کنم ؟

اگر شما شهروند کشوری هستید که طرف قرار داد توافقنامه آپوستیل می باشد می بایست آن برگه را از مقامات کشور خود که آن برگه را دریافت کرده اید ، درخواست کنید (فهرست کشورهای توافقنامه آپوستیل در وب سایت دادگستری جمهوری ترکیه موجود می باشد )

آیا یک برگه دارای مهر آپوستیل نیاز به تایید شدن دوباره دارد ؟

به منظور استفاده از آن در سازمان های ترکیه ، می بایست ترجمه رسمی ترکی این برگه توسط دفتر اسناد رسمی تایید شود .

من با دوستم زندگی میکنم ، آیا نیاز به تایید دارد ؟

اگر یک شخص سوم با فرد زندگی کند ، تعهد محضری از شخصی که با او زندگی میکند نیاز است ، اگر ازدواج کرده باشد تعهد محضری از همسرش مورد نیاز است .

آیا برای فرزندم باید اجازه اقامت خانوادگی بگیرم ؟

اگر حامی مالی شرایطش را داشته باشد ، حق درخواست اجازه اقامت خانوادگی برای فرزند خود یا فرزند خارجی ، همسر یا فرزند وابسته به خود و یا وابسته به همسر خود که بیشتر از 18 سال داشته باشد را درخواست کند ، اگر شرایط اجازه اقامت خانوادگی را برآورده نمیکند ، میتواند برای اجازه اقامت دیگری متناسب با اهداف خود درخواست کند ، ارزیابی توسط اداره مهاجرت استانی انجام میشود .

توجه : شما میتوانید اطلاعات تکمیلی درباره مهاجرت به ترکیه و نحوه دریافت اقامت ترکیه را از آژانس مهاجرت انجمن حمایت فرهنگی ایرانیان دریافت کنید .

در طول فرایند ارزیابی ، اگر من با برگه مراجعت خارج شده و بیش از پانزده روز در خارج از کشور بمانم ، آیا مشکلی پیش خواهد آمد ؟

اگر مدت دوره بیش از پانزده روز طول بکشد ، با توجه به شرایط عمومی ویزا فراییند انجام میشود . ماده 10 حق حفظ 90 روز در طول صدو و هشتاد روز را حفظ میکند .

مدارکی که از دولت الکترونیک تهیه میشود آیا در درخواست اجازه اقامت مور د تایید است ؟

اسناد رسمی که از دولت الکترونیکی تهیه شده است و دارای اعتبار است میتواند میتواند در موسسات رسمی مورد استفاده قرار بگیرد .

در سیستم اقامت الکترونیکی ، هنگام ورود اطلاعات بیمه درمانی در فرم ، بر خلاف اینکه برای افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال اجباری در بیمه اجتماعی وجود ندارد اما در این بخش اطلاعات بیمه پرسیده میشود این بخش را چگونه باید انجام بدم ؟

در ثبت نام مجوز اقامت کوتاه مدت و اقامت تحصیلی ، گزینه ” افرادی که زیر 18 سال و بالای 65 سال میباشند” باید انتخاب شود ، در مجور اقامت خانوادگی از شروط لازم این است که حمایت کننده دارای بیمه مناسب تامین اجتماعی که تمام اعضای خانواده را تحت پوشش قرار میدهد باشد . صدود مجوز اقامت بلند مدت جهت افراد بالای 65 سال فراهم نمودن برگه ای دال بر عدم امکان بیمه نمودن کافی خواهد بود

برای نقص مدارک چند روز مهلت داده میشود ؟

برای تکمیل مدارک ناقص به مدت 30 روز از طرف اداره گوچ میتواند در نظر گرفته شود . در صورت عدم رفع نقص مدارک در مدت زمان تعیین شده ، درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت .

آیا فرد متاهل برای دو خارجی میتواند اجازه اقامت دریافت کند ؟

دو تبعه متاهل که درخواست اجازه اقامت خانوادگی میکنند ، با توجه به اینکه در ترکیه حداقل یکسال اقامت به وسیله اجاره خانه زندگی کرده باشند یا اجازه کار داشته باشند ، از آنجا که هر یک از اتباع خارجی باید حمایت کننده طرف دیگر باشند ، امکان صدور مجوز اقامت خانوادگی برای اینگونه افراد وجود ندارد .

برای تغییر نوع اجازه اقامت آیا میتوانم درخواست تمدید اقامت انجام بدهم ؟

اتباع خارجی اگر اجازه اقامت آنها منقضی شود یا دلیل متفاوتی ایجاد شود میتوانند یک نوع درخواست جدید از نوع دیگری از اقامت داشته باشند . این کار باید به صورت ثبت نام انتقالی انجام پذیرد .

آیا با گذرنامه ای که تاریخ اعتبارش تمام شده است میتوانیم درخواست اقامت بدهیم ؟

خیر . متقاضی باید به مدت دو ماه بیشتر از میزان اقامت درخواستی تاریخ اعتبار گذرنامه داشته باشد .

برای دریافت مجوز اقامت چه مقدار پول باید در بانک داشته باشیم ؟

کل درخواست های اجازه اقامت کوتاه مدت و دانشجویی تا زمانی که اطلاعات و اسناد درخواست نشود ، اعلام تبعه خارجی کافی است .

درخواست های مجوز اقامت در چه مدت زمانی به نتیجه می رسند ؟

درخواست های مجوز اقامت از زمان درخواست حداکثر به مدت 90 روز طول خواهد کشید .

برای درخواست های مجوز اقامت کدام برگه ها به عنوان درآمد مالی از طرف اداره میتواند درخواست شود ؟

کارت شناسایی بازنشستگی ، برگه تخصیص ماهیانه بازنشستگی ، دفترچه حساب بانکی ، کارت اعتباری بین المللی ، درآمدی با تاییده به روز حاوی عبارت مصادره شده نمیباشد ، برگه نشان دهنده درآمد سپرده بانکی ، برگه حاوی مبلغ سپرده گذاری شده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *